top of page

Program

Nedanför listas programmet för Samhällsbyggnadsdagarna 2023.

Håll utkik! Listan uppdateras varje vecka.

Vi reserverar oss för ändringar i programmet.

08.15

Incheckning och frukost

09.00

Sal: Loke

Uppstart och välkomsttal

Joanna Messmer, vd Samhällsbyggarna

Dag Björklund, ordförande Samhällsbyggarna

09.20

Sal: Loke

Värderingsföretagens syn på marknaden

Anders Elvinsson, Head of Valuation & Strategic Advisory Sweden Cushman & Wakefield

Ulrika Lindmark, Head of valuation, research & strategic analysis and partner Newsec

Magnus Stenback, vd Forum Fastighetsekonomi AB

Jan Tärnell, affärsområdeschef Svefa

09.20

Sal: Embla

VA och skyfall

Lea Levi, miljöspecialist, dagvatten och skyfall Stockholm Stad

09.20

Sal: Saga

Projektet Bysjöstrands Ekoby

Lisa Fröbel, ordförande och projektledare Bysjöstrand Ekoby

10.00

Sal: Embla

Delaktighet och inflytande av barn och ungdomar i stadsplaneringen och gestaltningsprocesser

Mustafa Sherif, stadsplanerare AFRY & grundare Urbanistica Podcast

10.30

FIKA & MINGEL

11.05

Sal: Loke

Bostadsbyggandet - Panelsamtal

Elisabeth Unell, vice ordf. kommunstyrelsen Västerås stad
Erik Blohm, förvaltningsdirektör Örebro kommun

Germund Landqvist, enhetschef på mark- och exploatering som deltar från Uppsala kommun

12.00

LUNCH & MINGEL

13.10

Sal: Loke

Mångfald, inkludering och ledarskap - hur gör man?

Mattias Gretzer, regionchef Svevia

Mathilda Scott, koncern HR-chef Svevia

13.40

Sal: Loke

Kostnadsbedömning med osäkerhetsanalys – en introduktion.

Arvid Almberg, projektrådgivare AFRY

14.05

Sal: Loke

Om hållbarhet och hur vi ska bli klimatneutrala

Erik Florman, hållbarhetschef, Akademiska Hus

13.10

Sal: Embla

Bästa examensarbete Hållbart samhällsbyggande

Anna Edorson

13.40

Sal: Embla

Aktuella rättsfall fastighetsjuridik

Carolina Gustavsson, 

advokat & delägare Landahl advokatbyrå

13.40

Sal: Saga

Fossilfritt stål 

Joakim Lilliebjörn, teknikkonsult Vattenfall

14.05

Sal: Saga

Blommor eller Betong? Värdet av urbana grönområden

Agnieszka Zalejska Jonsson, universitetslektor KTH 

Richard Wahlund, professor Handelshögskolan 

Sara Wilkinson, professor Universitet Technology Sydney

15.00

Sal: Loke

Stockholm Wood City - världens största stadsbyggnadsprojekt i trä

Annica Ånäs, vd Atrium Ljungberg

15.00

Sal: Embla

Aktuella rättsfall fastighetsvärdering

Jan Gustafsson, 

f.d. tekniskt råd mark- och miljööverdomstolen

14.30

FIKA & MINGEL

15.25

Sal: Loke

Vart är vi på väg? Trender i resande och transporter.

Jonas Eliasson, måldirektör för tillgänglighet, Trafikverket

15.25

Sal: Embla

Aktuella rättsfall fastighetsvärdering

Maria Nilsson, specialistrådgivare

Ludvig & Co

15.50

FIKA & MINGEL

16.30

Kompetensförsörjning - Panelsamtal

Sal: Loke

Elin Kebert, expert kompetensförsörjning Byggföretagen

Andreas Åström, näringspolitisk chef Installatörsföretagen

Susanne Christensson,

utbildningsdirektör Praktiska Gymnasiet

Malin Wincrantz,

rektor Värmdö Tekniska Gymnasium

17.20

Sal: Loke

Avslutande ord

Joanna Messmer, vd Samhällsbyggarna

17.30

MIDDAG & MINGEL

15.00

Sal: Saga

En skalbar modell för socialt hållbara bostäder i nyproduktion

Martin Lindfors, område bostad / konsult Stockholms stadsmission

bottom of page